Kolejny wpis poświęcony zmiennym w PHP 🙂
Zmienna, to coś, co wyświetla kod, liczbę, wyrażenie, itp. Przydaje się wtedy, gdy np. chcemy zrobić osobno plik z kodem i osobno z treścią, gdy kilka razy wykonujemy tę samą czynność, a najlepiej to zobaczyć na własne oczy :). Zmienną definiujemy, poprzedzając jej nazwę znakiem dolara – $. Jej nazwa nie może się zaczynać od cyfry.
Przykłady:
<?php $zmienna1 = "pierwsza"; // Tutaj przypisujemy zmiennej $zmienna1 wartość "pierwsza". Wszelkie polecenia w PHP należy kończyć średnikiem. $zmienna2 = "druga"; // Podobnie, jak wyżej // Można oczywiście jednej zmiennej nadać wartość drugiej zmiennej: $zmienna3 = $zmienna1; // Wartość $zmienna3 jest równa $zmienna1, a więc "pierwsza" // Można także dopisać do zmiennej dalszy ciąg, np: $zmienna3 .= $zmienna2; // Jej wartość jest równa "pierwszadruga" ?>
Zmienna może być także tablicą. Co to oznacza, że tak jakby jedna zmienna ma kilka podzmiennych. Wtedy musimy się odwoływać wyłącznie do nich, gdyż po wpisaniu samej nazwy zmiennej wyskoczy nam błąd. Tablice definiujemy w ten sposób:
<?php $tablica = array( "wartosc1" => 1, "wartosc2" => 2, "wartosc3" => 5, "opis" => "liczby" ); ?>
Wyświetla się je w np. echo
<?php echo $zmienna1."<br />".$tablica['wartosc1']."<br />".$tablica['wartosc3']."<hr />".$tablica['opis']; ?>
Pojawi nam się taka treść:
pierwsza
1
5
liczby
Wiemy więc już podstawowe informacje o zmiennych. Teraz możesz poeksperymentować 🙂