Webmin na Debianie z AD

W poprzednich wpisach napisałem o instalacji Debiana i usług katalogowych na nim. Teraz pokażę, jak doinstalować do niego Webmina – panel zarządzania systemem przez WWW.

Najpierw instalujemy potrzebne paczki:

apt-get install perl libnet-ssleay-perl openssl libauthen-pam-perl libpam-runtime libio-pty-perl apt-show-versions python

Następnie pobieramy i instalujemy samego Webmina:

cd /tmp
wget http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin_1.880_all.deb
dpkg --install webmin_1.880_all.deb

Webmin zainstalowany. Teraz wystarczy wejść na https://IP_Debiana:10000 i zalogować się jako root jak w systemie.

Można też na starcie zmienić język na polski. Przechodzimy więc kolejno Webmin -> Webmin Configuration -> Language, wybieramy z listy Polish (PL.UTF8) i klikamy Change Language. Teraz wystarczy odświeżyć stronę, aby w lewym menu też nazwy się spolszczyły (nie wszystkie posiadają polskie odpowiedniki).

Została jeszcze konfiguracja Samby, bo została zainstalowana ręcznie i Webmin nie znalazł jej plików konfiguracyjnych. Wybieramy Nie-używane moduły -> Samba Windows File Sharing i przechodzimy do konfiguracji modułu (trybik w lewym górnym rogu). Teraz rozwijamy konfigurację systemu i wypełniamy jak poniżej.

Teraz po wejściu do Webmina Samba powinna się pojawiać w zakładce Serwery.

W kolejnych wpisach pokażę m.in. jak skonfigurować profil mobilny, a Webmin ułatwi pracę z utworzeniem folderów udostępnionych.

2 myśli na “Webmin na Debianie z AD”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.