Wubi – wypróbuj Linuxa bezpiecznie i bez utraty danych!

Może chciałbyś spróbować linuxa? Jednak boisz się, że coś zepsujesz, bo nie masz doświadczenia? Nie musisz się bać! Z pomocą początkującym użytkownikom przychodzi Wubi – program, który zainstaluje Ubuntu – popularną dystrybucje linuxa, na Twoim komputerze z Windows’em.

Program tworzy wirtualny dysk, na którym instaluje Ubuntu. Pod Windows’em zobaczysz go jako duży plik. Gdyby Ci się jednak nie spodobał linux, możesz go bez problemu odinstalować, tak jak każdy inny program – z panelu sterowania. A więc do dzieła!

Pierwsze, co musimy zrobić to pobrać Wubi i go zainstalować.

Wubi

W oknie wybieramy partycję, na której ma być zainstalowane Ubuntu, wielkość dysku wirtualnego (utworzy nam się taki wielki plik), środowisko pulpitu (domyślnie Ubuntu), język oraz nazwę użytkownika i hasło. Po ustawieniu wszystkich opcji klikamy przycisk Zainstaluj. Teraz program pobiera płytę z systemem, po czym zainstaluje linuxa.

Gdy instalacja dobiegnie końca restartujemy komputer. Podczas uruchamiania się komputera będziemy mieli listę wyboru systemu – Windows lub Ubuntu. Wybieramy Ubuntu. System zacznie kończenie instalacji, po czym będzie można się już zalogować (danymi ustawionymi wcześniej) i zacząć poznawanie nowego systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.